Ana Sayfa / Kuruluş Toplantısı

Kuruluş Toplantısı

UYKUDER Kuruluş Toplantısından İzlenimler 10 Haziran 2006

UYKUDER Kuruldu …

Değerli Meslektaşlarım,

“Uyku Bozuklukları” yüze yakın hastalığın tanı ve tedavisi ile ilgilenen ve dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde ayrı bir uzmanlık dalı haline gelmiş bilim dalıdır. Ayrıca Göğüs hastalıkları ve psikiyatriden, nöroloji, KBB ve diş hekimliğine kadar multidisipliner birlikteliğin en yoğun yaşandığı, ülkemizde de bir bilim, hatta anabilim olmayı hak etmiş bir tıp dalıdır. Ne yazık ki 21. yüzyıla girmemize rağmen bu ideal ülkemizde hala gerçekleştirilememiştir.

Böyle bir idealin gerçekleştirilmesinde sivil toplum örgütlerinin rolü tartışılmazdır. Ancak bu alanda yıllardır çalışan bir dernek bu hedefe ulaşılmasından oldukça uzaklaşmıştır. Öncelikle bir uzmanlık derneği değildir, hastaların bile üye olabildiği, ancak tüzüğünün bir türlü değiştirilemediği bir dernektir. Multidisipliner birlikteliğin kalıcı temellere oturtulması ve ilgili tüm branşların dernekte eşit olarak temsil edilmesi için yıllardır verdiğimiz tüm çabalar yanlı tavırlar ile engellenmiş ve bu birliktelik hiçbir zaman sağlanamamıştır. Bırakın birlikteliği, aynı branşın bireyleri arasına bile nifak sokulmuştur. Başta dernek başkanı olmak üzere, birliktelik çağrısı yapıyor gibi görünen bazı kişiler, bir anlamda “takiyye” yaparak, uygun buldukları her ortamda kendi branşlarını ön plana çıkarmış ve bölücülüğü kamçılamıştır. Uyku tıbbının vazgeçilmez neferleri olan uyku teknisyenlerinin kurduğu derneğe (ULTED) üvey evlat muamelesi yapılmıştır. Dernek fikirlerin değil kişilerin söz sahibi olduğu bir dernek haline gelmiş, tek adamlılıktan hiçbir zaman kurtulamamıştır. Tüm girişimlere ve uyarılara rağmen, hiçbir şeyin değişmemesi ümitlerimizi giderek tüketmiş ve bizleri yeni bir platform arayışına yöneltmiştir.

Nihayet 6 Mayıs 2006 tarihinde “Yeni Girişim Grubu”nu oluşturan 7 arkadaşımız, saatlerce süren toplantı sonucunda konuyu her yönüyle tartışarak yeni bir uyku derneği kurma kararı almışlardır. “Niçin yeni bir dernek?” sorusuna daha geniş bir cevabı, kuruluş toplantısı sırasında yaptığım konuşma slaytlarımı izleyerek bulabilirsiniz.

Derneğimizin doğum günü toplantısı 10 Haziran 2006 tarihinde, hiçbir derneğe nasip olmamış bir sayıda, 37 kurucu üyenin katılımıyla, son derece samimi, coşkulu, seviyeli ve demokratik bir ortamda gerçekleşmiş, gerek toplantı sırasında, gerekse sonrasında gönderdikleri mailler ile herkesin derneğin kuruluşundan duyduğu heyecanı dile getirmesi coşkumuzu bir kat daha artırmıştır. Ülkemiz uyku camiası için bir milad kabul edilebilecek bu tarihi günde aramızda olan değerli arkadaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Dernekler Yasası gereğince 6 ay içinde yapmamız gereken ilk genel kurulumuza kadar görev yapacak Uyku Derneği Geçici Yönetim Kurulu ilk toplantısında görev dağılımını aşağıdaki şekilde belirlemiştir.

Prof.Dr. Oğuz Köktürk (Genel Başkan) (Gazi Üniv.Tıp Fakültesi Göğüs Hast. AD)
Doç.Dr. Tansu Ulukavak çiftçi (Genel Sekreter) (Gazi Üniv.Tıp Fakültesi Göğüs Hast. AD)
Doç.Dr. Engin Dursun (Mali Sekreter) (Ankara Numune Hast. 2.KBB Kliniği)
Prof.Dr. İrfan Sabah (Üye) (Kardiyoloji Uzmanı)
Prof.Dr. Haluk İşeri (Üye) (Ankara Üniv. Diş Hek. Fakültesi Ortodonti AD)
Doç.Dr. Çağlar Çuhadaroğlu (Üye) (İstanbul Üniv. İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hast. AD)
Doç.Dr. Refika Ersu (Üye) (Marmara Üniv.Tıp Fakültesi Çocuk Hast. AD) ,

UYKUDER Yönetim Kurulu hedefleri ve stratejileri yanında ilk aktivitelerini de belirlemiş, sizlerle buluşacağı günleri sabırsızlıkla beklemektedir. Programları ve bağlantıları kesinleşen aktivitelerimizi sizlere duyurmaktan büyük keyif alacağız. Derneğimiz ile ilgili gelişmeleri web sayfamızdan (www.uykuder.org) takip edebilir, üyelik başvurunuzu yapabilir ve bize her konuda yazabilirsiniz. Beğenileriniz kadar yapıcı eleştirileriniz de bizler için her zaman büyük değer taşıyacaktır.

24 Temmuz 2006’da başvurumuzun, 17 Ağustos 2006’da ise tüzüğümüzün son şeklinin kabulünden sonra, ülkemiz uyku tıbbına yeni bir ses, yeni bir soluk getireceğine inandığımız UYKU DERNEĞİ (UYKUDER) formalitelerini tamamlayarak resmen kurulmuştur.

Sizlere derneğimiz kurulmadan önce verdiğimiz sözlerin arkasındayız. UYKUDER daha önce yaşadığımız tüm kaygılardan uzak bir dernek olacaktır. Bu nedenle sizlere şeffaf bir yönetim sözü veriyoruz. Uyku ile ilgili tüm disiplinleri kucaklayan, kişilerin değil fikirlerin söz sahibi olduğu, bilimsel alt yapısı en üst düzeyde olan, ülkemiz uyku tıbbının gelişimi için sürekli politikalar üreten, uyku bozukluklarını bir anabilim dalı hedefine taşıyacak, uyku teknisyenlerimize gerçek evlat muamelesi yapacak bir dernek vaat ediyoruz.

Demokratik, ilkeli, temiz ve adil bir uyku derneği için sizleri de bekliyoruz. Unutmayın bu dernek hepimizin, uykuyla ilgilenen herkesin derneği olacaktır. Siz de üye olarak uyku tıbbının ülkemizde bir an önce özlenen düzeye ulaşmasına katkıda bulununuz.

Saygılarımızla,

Uyku Derneği Yönetim Kurulu Adına

Prof.Dr.Oğuz Köktürk
UYKUDER Genel Başkanı

1. DÖNEM ( 2 Aralık 2006 –  2 Aralık 2009 )                                                 2. DÖNEM  (2 Aralık 2009  – 23 Aralık 2012 )

                                                     

Prof. Dr. Oğuz KÖKTÜRK                                                                                          Prof. Dr. Oğuz KÖKTÜRK

 

3. DÖNEM ( 23 Aralık 2012 -19 Aralık 2015 )                                                   4. DÖNEM ( 19 Aralık 2015 – 16 Aralık 2018 )

                                                         

Prof. Dr Tansu Ulukavak ÇİFTÇİ                                                                           Prof. Dr. Mehmet KARADAĞ

 

5. DÖNME ( 16 Aralık 2018 – 19 Aralık 2021 )                                              6. DÖNEM  ( 19 Aralık 2021  – …       )

                                          

Prof. Dr. Bülent ÇİFTÇİ                                                                                    Prof. Dr. Hüseyin LAKADAMYALI

 

 

 

KURULUŞ TOPLANTISINDAN ANILAR