Ana Sayfa / Haberler / 17 Mart Dünya Uyku Günü: Uyku sağlık için bir gereksinimdir!

17 Mart Dünya Uyku Günü: Uyku sağlık için bir gereksinimdir!

UYKU SAĞLIK İÇİN BİR GEREKSİNİMDİR!

 

Dünya Uyku Günü tüm Dünya’da 2023 yılı için 17 Mart günü kutlanmaktadır. Dünya Uyku Organizasyonunun 2023 yılı teması “Uyku sağlık için bir gereksinimdir”. Tıpkı iyi yemek yemek ve egzersiz yapmak gibi, uyku da kişinin fiziksel, zihinsel ve sosyal esenliği için temel oluşturan bir davranıştır. Tüm yaştaki kişiler, uykularını ve sirkadiyen ritimlerini koruyup iyileştirmek için uygun davranışları ve stratejileri uygulayarak genel sağlıklarını ve yaşam kalitelerini daha iyi hale getirebilirler.

Ülkemizde 6-7 Şubat 2023 tarihlerinde yaşanan büyük deprem felaketi sonrası uyku bozuklukları sık görülen sağlık sorunları arasındadır. En sık tariflenen uyku şikayetleri; uykuya dalmada güçlük, uykudan sık uyanma, kısalmış uyku süresi, huzursuz uyku, kabuslar, kaygılı rüyalar ve gündüz yorgunluğudur. Depremden sonra uyku bozukluğundan en fazla muzdarip olan kişiler; yaşlılar, kadınlar, travmaya direkt maruz kalanlar, yakınlarını kaybedenler, depremden sonra travma sonrası stres bozukluğu, depresyon ve kaygı bozukluğu gelişen kişilerdir. Bu kişilerde uyku bozukluğunun uzun süreli devam etmesi kişiyi hem psikolojik hem de bilişsel, kardiyovasküler ve metabolik pek çok hastalık için risk altına sokmaktadır. Bu nedenle uyku bozukluğunun erken dönemde farkedilip tedavi edilmesi çok önemlidir.

UYKUDER herkese sağlıklı uykular diler!

 

UYKUDER Yönetim Kurulu

Benzer Yazılar

Yedikule Göğüs ve Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doç. Dr. Ahmet Levent KARASULU Uyku Bozuklukları Merkezi ve Klinik Elektrofizyoloji Laboratuvarı 15.12.2022 tarihinde reakredite oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir