Ana Sayfa / Haberler / Küresel Sağlık İçin Uyku Eşitliği

Küresel Sağlık İçin Uyku Eşitliği

Çevre koşullarındaki değişiklikler, yaşam şartlarının bozulması ve olumsuz barınma koşulları insanların uyku düzenini etkilemektedir. Uyku ritminin bozulması ile yaşanan fizyolojik değişiklikler başta kalp-damar sistemi olmak üzere kanser, psikiyatrik bozukluklar gibi pek çok hastalığın gelişimine zemin hazırlamaktadır.

Son yıllarda yaşadığımız salgın, depremler ve bu yıl kendisini çok belirgin hissettiren iklim değişikliği dünyanın değişik yerlerinde toplumları yer yer ve zaman zaman etkilemektedir. Ekonomik zorluklar, küresel ısınma, hava kirliliği ve yaşam koşullarının değişimi sırasında karşılaşılan pek çok sorun insanların uyku-uyanıklık sürelerini bozmaktadır. Uyku düzeninin bozulması sirkadyen ritmi ve sirkadyen ritme bağlı vücudumuzda düzenli olarak üretilen birçok koruyucu hormon ve proteinin salınımını değiştirmektedir.

Uykunun yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olması bilinciyle insan sağlığını korumayı ve iyileştirmeyi hedefleyen Uyku Derneği olarak bizler uykunun ırk, dil, din ve milliyet ayırt etmeksizin tüm bireylerde uygun koşullarda yaşanmasını görmek istiyoruz.

Dünya Uyku Derneği, bu yıl Dünya Uyku Gününde ‘’Küresel Sağlık için Uyku Eşitliği’’ sloganını belirlemiş olup hep birlikte Uyku Bilimine gönül vermiş meslektaşlarımız arasında uyku farkındalığı oluşturarak insanları eğitim, sosyal yardım ve toplum katılımı çabalarını birleştirerek, uyku eşitsizliklerini azaltmaya ve herkes için sağlıklı uyku eşitliğine erişimi sağlamaya yöneltecek faaliyetlere davet ediyoruz.

Uyku Derneği Yönetim Kurulu

Benzer Yazılar

Sınav Tarihi Değişikliği Sonrası Sınava Katılamayacak Olan Katılımcılar İçin Sınav Hakkı

Uykuder Hekim ve Uyku Teknisyenliği Polisomnografi Sertifikasyon Kursu sınavımız 17 Mart 2024 Pazar günü 12.30’da ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir